Kto może otrzymać emeryturę pomostową?

Emerytura pomostowa może być przyznana wyłącznie określonej grupie osób, przy czym należy dodatkowo spełnić kilka warunków. Pierwszym z nich jest data urodzenia. Osoby, które chcą ubiegać się o emeryturę pomostową, muszą być urodzone po 31 grudnia 1948 r. Kolejnym wymogiem jest staż pracy w szczególnych warunkach bądź o szczególnym charakterze. Okres taki musi wynosić minimum 15 lat.

Ponadto wymóg dotyczy wieku. Na emeryturę pomostową mogą przejść kobiety, które ukończyły 55 lat oraz mężczyźni po 60. roku życia. Okres składkowy i nieskładkowy musi wynosić co najmniej 20 lat w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn. Konieczne jest również rozwiązanie stosunku pracy.

O emeryturę pomostową mogą ubiegać się osoby wykonujące określone zawody. Są to m.in. rybacy morscy, nurkowie, pracownicy, których obowiązki zawodowe polegają na bezpośredniej przeróbce węgla, rud metali. Szansę na emeryturę pomostową mają pracownicy, zatrudnieni przy obsłudze wielkich pieców, w tym pieców odlewniczych lub stalowniczych. Zgodnie z prawem istnieją także stanowiska o szczególnym charakterze. Są to m.in. piloci statków powietrznych, kierowcy pojazdów uprzywilejowanych, kierowcy autobusów, trolejbusów czy motorniczy tramwajów, zawodowe ekipy ratownictwa. Należy pamiętać, że ubiegając się o emeryturę pomostową, trzeba spełnić wszystkie te warunki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *